Wpisy z kategorii SzczawnicaTrasy dla rowerzystów

Trasy dla rowerzystów Pierwsza trasa rowerowa rozpoczyna się w Szczawnicy Wyżnej i biegnie przez dolinę Jastrzębiego Potoku, Prehybę, dolinę Sopotnickiego Potoku na Sewerynówkę. Trasa ta oznaczona jest kolorem czarnym, jej pokonanie zajmuje ok. 4 godziny. Długość trasy wynosi 30 km, a różnica poziomów 750 metrów. Druga trasa rozpoczyna się przy Dworcu PKS i wiedzie do Szczawnicy – Bereśnik. Jest to łatwa i niemęcząca trasa licząca 8 km. Trasa oznaczona jest kolorem niebieskim. Do pokonania tej trasy powinniśmy sobie zarezerwować ok. 1,5 godziny. Różnica poziomów na tej trasie wynosi 450 metrów. Trzecia trasa rozpoczyna się na parkingu nad Dunajcem i prowadzi przez Starą Drogę Pienińską do przejścia granicznego a następnie do Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Trasa oznaczona jest kolorem czerwonym, a jej długość wynosi 25 km. Różnica wysokości na tej trasie to zaledwie 50 metrów. Do pokonania tej trasy potrzebne nam będzie ok. 2 – 2,5 godziny czasu.Czwarta ścieżka oznaczona kolorem czerwonym rozpoczyna się w Jaworkach na parkingu prowadzi przez schronisko Pod Durbaszką , Rabsztyn, Pod Jarmutą do Szczawnicy Wyżnej. Różnica wysokości na tej trasie sięga 300 metrów, a długość wynosi 10 km. Pokonanie tej trasy powinno nam zając niecałe 2 godziny. Ostatnia trasa również rozpoczyna się na parkingu w Homolach i biegnie przez rezerwat Biała Woda, Przełęcz Rozdziele do Obidzy. Trasa oznaczona jest kolorem zielonym, różnica wysokości wynosi 450 metrów, a długość 25 km. Aby trasę pokonać potrzebne nam będzie 3 godziny. Warto wspomnieć, że wszystkie trasy są oznaczone w obu kierunkach.

Jaworki i Wąwóz Homole

Jaworki i Wąwóz Homole Gdy sprzyja pogoda i mamy ochotę na spacer, to najlepiej wybrać się do przepięknego Wąwozu Homole położonego w sąsiednich Jaworkach. Jest to najpiękniejszy wąwóz skalny Pienin. Wąwóz od początku trasy pnie się ku górze w stronę Wysokich Skałek. Przez cały czas biegnie wzdłuż potoku Kamionka, który malowniczymi kaskadami płynie wśród wielkich i mniejszych głazów. Spacer wąwozem wśród wysokich i stromych skał, pośród bujnej roślinności pozostaje w pamięci na długie lata. Sam wąwóz nie jest długi. Na jego zwiedzanie możemy przeznaczyć około 40 minut. Dno wąwozu jest wąskie, a ścieżki kilka razy przecina Kamionka, która po dużych opadach deszczu może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Ściany wąwozu zbudowane są z kolorowych wapieni, przeplatane czerwienią piargów. Wąwóz kończy się Dubantowską dolinką, gdzie jest sporo miejsc do wypoczynku. Dalej wąwóz rozdziela się na Koniowiec i Dolinę. Z polanki końcowej przy ładnej pogodzie można dostrzec grzbiet góry Wysokiej. Powrót z wąwozu tą samą trasą nie jest zalecany przez przewodników, dlatego też warto z polany wybrać się na szczyt Bukowin lub zejść do Jaworek, a najlepszym rozwiązaniem jest wejście na Wysoką.

Zimowe atrakcje w Szczawnicy

W Szczawnicy również zimą nie brakuje atrakcji. To centrum sportów zimowych do którego warto zajrzeć. W centrum miasta, w Jaworkach i pod Durbaszką znajdują się liczne wyciągi narciarskie i trasy zjazdowe zarówno dla początkujących narciarzy, jak i zaawansowanych, którzy czekają na bardziej zaawansowane trasy. Niewątpliwie największą frajdę stanowi sztucznie naśnieżana trasa na stoku Palenicy posiadająca homologację FIS. Rynna do halfpipe na szczycie góry, to wielka atrakcja dla amatorów snowbordu, którzy w Szczawnicy na pewno nie będą się nudzić. Jest to rynna pełnowymiarowa z wyciągiem orczykowym na południowym stoku Palenicy. Jeśli nie mamy własnego sprzętu, to na pewno go nie zabraknie w tamtejszych wypożyczalniach. Dodatkowo na stokach porad udzielają instruktorzy narciarstwa jak i snowbordu. Wyciąg narciarski „Bukowinki” w Jaworkach to dwa stoki o długości ok. 520 metrów i różnicy wzniesień 102 metry. Trasy zjazdowe są tam oświetlone. Wyciąg „Pod Durbaszką” w Jaworkach ma różnicę wzniesień 112 metrów, a długość jego wynosi 550 metrów. Obok wyciągu jest schronisko, w którym można przenocować. Stok „Szafranówka” to dwie trasy, z których każda ma długość 370 metrów, a różnica wzniesień wynosi 75 metrów. Trasa zjazdowa jest łatwa. Stok jest sztucznie naśnieżany. Ze Szczawnicy prowadzą szlaki w Pieniny i Beskid Sądecki. Na pienińską Palenicę prowadzi szlak żółty. Rozpoczyna się on przy wejścia obok dolnej stacji kolejki linowej. Przejście tym szlakiem zajmie nam ok. 1 godziny. Drugi szlak prowadzi do schroniska na Durbaszcze (942 m.n.p.m.). Szlak ten oznaczony jest kolorem niebieskim. Biegnie grzbietem Małych Pienin. Droga na Durbaszkę zajmie nam około 3 godzin. Kolejny szlak prowadzi na Trzy korony i Sokolicę. Ten szlak oznaczony jest również kolorem niebieskim. Swój początek bierze przy schronisku Orlica w Pieninach. Czas przejścia tym szlakiem to ok. 6 godzin. Zielony szlak prowadzi z Jaworek na Wysoką (1050 m.n.p.m.). Biegnie on m.in. przez Wąwóz Homole. Droga na szczyt Wysokiej zajmie nam ok. 2 godziny. W Beskid Sądecki prowadzi np. szlak żółty do schroniska na Bereśniku (843 m.n.p.m.). Szlak ten rozpoczyna się na Placu Dietla i biegnie przez Bryjarkę. Spacer tym szlakiem zajmie nam ok. 1 godziny. Kolejny szlak w Beskidy Prowadzi do schroniska na Przehybie (1157 m.n.p.m.). Oznaczony jest kolorem niebieskim. Droga biegnie przez Kunie. Ostatni szlak ze Szczawnicy w Beskid to szlak zielony, który również prowadzi na Przehybę, ale przez Gabańkę. Przejście tym szlakiem zajmie nam ok. 3 godzin.

Uzdrowisko

Uzdrowisko Źródło Józefina, to najstarszy szczawnicki zdrój znany jeszcze przed 1810 rokiem. Woda wodorowęglanowo – chlorowo – sodowa wskazana jest przy nieżytach gardła i nosa, stanach zapalnych, astmie, rozedmie płuc, skazie moczanowej i otyłości. Zawiera 4,4 grama tych składników w jednym litrze.Źródło Stefan to woda wodorowęglanowo – chlorkowo – sodowo – jodkowa. Ta woda zalecana jest przez lekarzy przy nieżytach dróg moczowych, kamicy nerkowej, nieżytach nosa, gardła, oskrzeli, astmie i rozedmie płuc. W jednym litrze zawartych jest 9,2 grama składników mineralnych. Źródło Magdalena nazwane zostało od imienia kuracjuszki Magdaleny Kownackiej z Ponikwy. Woda wodorowęglanowo – chlorkowo – sodowo – jodkowa leczy choroby przewodu pokarmowego, nieżyt jelit, woreczek żółciowy, drogi żółciowe, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, otyłość i lekkie nerwice. Jeden litr wody zawiera 1838 mg wolnego dwutlenku węgla, 7,81 mg jodu i 27 gram składników stałych.Źródło Jan to woda wodorowęglanowo – chlorkowo – sodowa używana do kąpieli mineralnych i produkcji wody mineralnej Szczawniczanka. Zawiera 4,3 g składników stałych i 1840 mg wolnego dwutlenku węgla. Woda ze źródła Szymon leczy niedokrywstość i używana jest do leczniczych kąpieli. Natomiast woda ze źródła Pitoniakówka zalecana jest w chorobach układu trawienia. Jeśli wybierzemy się do Szczawnicy warto zapamiętać, że kurację pitną ze zdrojów Magdaleny i Jana przeprowadza się w pijalni wód „Magdalena”, a ze źródeł Stefan i Józefina w starej pijalni przy placu Dietla. Wody ze źródła Szymon, Wanda i Pitoniakówka są źródłami ogólnodostępnymi i możne je nabierać przy zejściu do kolejki na Palenicę w Parku przy ul. Skotnickiej. Najlepszą metodą na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego jest spływ Dunajcem. Niewątpliwie jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Europie. Tradycja spływu sięga XIX wieku. Dunajec wyżłobił w wapiennych skałach Pienin niesamowity wąwóz, zwany Przełomem Dunajca. Przełomem płyniemy na drewnianych tratwach, które zbudowane są z wąskich łódek. Widoki, które zobaczymy po drodze zapierają dech w piersiach. Dunajec wije się między stromymi skałami krętym kanionem. W czasie spływu flisacy opowiadają historie o Pieninach oraz wspominają w legendach słynnego Janosika. Tratwami można pływać po Dunajcu od maja do października. Trasa rozpoczyna się w Sromowcach – Kątach, a kończy do wyboru wcześniej w Szczawnicy, albo w przystani docelowej w Krościenku. Podróż w zależności od pogody trwa od 2 do 3 godzin. Bilety na spływ sprzedawane są na bieżąco i nie wymagana jest rezerwacja. Łodzie zabierają 10 dorosłych osób i dwóch flisaków przewodników. Bilety na spływ sprzedawane są na bieżąco i nie wymagana jest rezerwacja. Łodzie zabierają 10 dorosłych osób i dwóch flisaków przewodników.