Wpisy z kategorii KrakówWarszawa i Kraków

Warszawa i Kraków Warszawa to największe miasto w Polsce. Nic dziwnego – to właśnie to miasto jest stolicą naszego kraju i choć podczas II Wojny Światowej zostało niemal całkowicie zniszczone, po wojnie odbudowano je w „czynie społecznym”, często kosztem rozwoju innych miejscowości. W Warszawie znajdują się siedziby władz państwowych, a także główne siedziby ministerstw i najważniejszych urzędów. Z tego względu, oraz z powodu wielkości tego miasta, w Warszawie ulokowane są główne siedziby banków oraz wszystkich większych firm zagranicznych, co sprawia, że również ogromna liczba firm usługowych z pozostałych regionów bardzo dba o to, aby pokazać się w Warszawie. Z tego względu Warszawa posiada obecnie największą liczbę miejsc pracy, co przyciąga do tego miasta ludzi z innych miast. Z tego również względu mieszkańcy tego miasta nie cieszą się dużą estymą wśród Polaków z innych regionów, uznając je bardziej za konglomerat przyjezdnych, niż pełnoprawną społeczność. W Warszawie funkcjonują dwa duże kluby sportowe – Polonia oraz Legia. Kraków to dawna stolica Polski i miasto, które generuje największy ruch turystyczny. To właśnie do Krakowa najczęściej przyjeżdżają turyści z innych krajów, aby podziwiać tutejsze zabytki, odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce czy obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, a także aby wieczorami i nocami bawić się na Rynku Głównym czy na Kazimierzu. Kraków to miasto nie tylko wielu zabytków świeckich, spośród których najważniejszy jest Zamek Wawelski, ale również zabytków sakralnych – pamiętające dawne czasy kościoły i klasztory stoją tu niemal jeden na drugim. Najważniejsze są oczywiście Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Katedra na Wawelu, gdzie znajdują się groby królów polskich, oraz kościól na Skałce, z grobami innych słynnych Polaków. Kraków to ponadto miasto studentów – tutaj znajduje się między innymi najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński (pierwotnie Akademia Krakowska) oraz największy kampus w kraju – Miasteczko Studenckie. Krakowskie kluby sportowe to przede wszystkim Cracovia i Wisła.

Kazimierz i okolice Krakowa

Kazimierz i okolice Krakowa Choć Kazimierz znajduje się obecnie w samym centrum Krakowa, przez wiele lat stanowił on osobne miasto. Wybudował je król Kazimierz Wielki – miało to być miasto, w którym mieszkaliby chętnie osiedlający się w Krakowie i okolicach ze względu na duże znaczenie handlowe tego miasta. Kazimierz znajdował się poza obrębem murów miejskich i przez wiele lat pozostawał dzielnicą typowo żydowską. Jej charakter zaczął zmieniać się dopiero po II Wojnie Światowej, kiedy dzielnica znacznie ucierpiała w wyniku polityki prowadzonej przez nazistów. Dziś Kazimierz stanowi jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, a także jedno z najważniejszych obok Rynku Głównego miejsc na krakowskiej mapie nocnego życia, ze względu na dużą liczbę kawiarenek umiejscowionych zwłaszcza wokół ulicy Szerokiej i placu Żydowskiego. Inny ważny plac tej dzielnicy to plac Wolnica. Kazimierz stanowi również ważne centrum artystyczne – znajdują się tutaj liczne instytucje kulturalne. Na ulicy Szerokiej co roku odbywa się kilkudniowy festiwal kultury żydowskiej. Atrakcją turystyczną Krakowa jest nie tylko miasto, ale również jego okolice. Największą atrakcję w okolicach miasta stanowi oczywiście Kopalnia Soli w Wieliczce, zabytkowy obiekt klasy 0. Kraków stanowi też ważną bazę wypadową do Oświęcimia – wielu zagranicznych turystów przybywających do Krakowa, wybiera się na wycieczkę fakultatywną do słynnego obozu koncentracyjnego, znajdującego się w tym mieście. Ponadto często wybierają się oni do Wadowic – rodzinnego miasta Karola Wojtyły, czyli papieża Jana Pawła II. To właśnie tam spróbować można słynnych „papieskich kremówek”. Dla mieszkańców miasta i jego okolic ważnymi miejscami są z kolei tereny zielone, szczególnie położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, takie jak Ojcowski Park Narodowy oraz Dolinki Podkrakowskie, gdzie znajduje się mnóstwo wielkich skał wapiennych. Duża atrakcją są też Niepołomice – można stamtąd udać się na zwiedzanie Puszczy Niepołomickiej, albo do Zamku Królewskiego. Inny zamek w okolicach Krakowa znajduje się w Ojcowie – jest to oczywiście słynny Zamek na Pieskowej Skale.

Krowodrza i Podgórze

Krowodrza i Podgórze Krowodrza to dzielnica, która obejmuje osiedla położone w zachodniej części Krakowa na północnym brzegu Wisły. Mniej więcej połowę granicy między Krowodrzą a Śródmieście wyznaczają tak zwane Aleje Trzech Wieszczów, czyli Aleja Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Krowodrza jako dzielnica powstała na początku dwudziestego wieku, kiedy do granic administracyjnych Krakowa włączone zostały znajdujące się na jej terenie wsie. Najsłynniejszym osiedlem wchodzącym w skład Krowodrzy jest oczywiście Miasteczko Studenckie, położone na Czarnej Wsi. Jest to największy kampus akademicki w całej Polsce. Innym bardzo popularnym miejscem na Krowodrzy jest teren Błoń wraz ze swoimi okolicami, w obrębie których znajdują się między innymi stadiony Klubu Sportowego Cracovia, oraz Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków, a także Park Jordana – najstarszy polski ogródek jordanowski. Na terenie Krowodrzy położony jest także Lasek Wolski, w środku którego znajduje się ogród zoologiczny. Podgórze to największa pod względem powierzchni dzielnica Krakowa. Granicę Podgórza wytycza oczywiście południowy brzeg przepływającej przez środek miasta rzeki Wisły. Przed II Wojną Światową tereny te były raczej słabo zamieszkane. Obecnie to właśnie Podgórze stanowi najszybciej rozwijający się pod względem terenów mieszkalnych region Krakowa. Najstarsze dzielnice Podgórza położone są właśnie nad brzegiem Wisły, między innymi wokół placów Rynek Dębnicki i Rynek Podgórski. Dalej z kolei znajdują się popularne dzielnice o charakterze blokowiskowym, takie jak Wola Duchacka, Kurdwanów, Prokocim czy Bieżanów. Podgórze to również ważne dla miasta tereny zielone. Znajduje się tu między innymi słynny Zakrzówek z zalewem wypełniającym dawny kamieniołom, w którym pracował podczas II Wojny Światowej Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Ważnym miejscem jest również teren dawnych kamieniołomów Bonarka, gdzie znajdował się nazistowski obóz pracy. Położone w zachodniej części Podgórza lasy wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Nowa Huta

Nowa Huta Nowa Huta to najmłodsza dzielnica Krakowa, która przez wielu mieszkańców miasta, szczególnie Śródmieścia i Krowodrzy, uznawana jest uszczypliwie za rejon podmiejski. Jest to związane z faktem, że kiedy budowane były osiedla Nowej Huty, tereny pomiędzy Nową Hutą i Krakowem były bardzo słabo zagospodarowane, co robiło wrażenie jakby przyjeżdżało się z jednego miasta do drugiego. Zresztą do dziś mówi się o „jechaniu do Nowej Huty” oraz „do Krakowa”. Nowa Huta powstała jako osiedle robotnicze, przy okazji budowania samej Huty im. Włodzimierza Lenina, obecnie zaś im. Sędzimira. Centrum Nowej Huty ma dość oryginalny, półkolisty zarys urbanistyczny, w środku którego położony jest Plac Centralny. Jedną z atrakcji Nowej Huty jest kopiec Wandy – razem z kopcem Krakusa tworzy on parę kopców wzniesionych jeszcze w czasach celtyckich. W Nowej Hucie znajdują się tereny klubu sportowego Hutnik – jedynego obok Cracovii i Wisły krakowskiego klubu, który może pochwalić się regularną, sporą grupą kibiców.