Wpisy z kategorii InneMiasta w Polsce

Miasta w Polsce Polska to państwo, gdzie coraz większa ilość mieszkańców zamieszkuje w miastach. Choć prawdziwa „moda na miasto” się już raczej skończyła i młodzi ludzie z dużych miast coraz chętniej przeprowadzają się do mniejszych miejscowości, gdzie życie jest znacznie tańsze i nie ma takiego pędu, to wciąż najwięcej pracy jest właśnie w dużych miastach, w nich również można uzyskać wyższe wykształcenie i to właśnie powoduje, że ludzie ze wsi masowo emigrują do dużych miejscowości. Największym polskim miastem jest oczywiście stolica – Warszawa, a za nią dwukrotnie mniejszy Kraków, czyli dawne miasto królewskie. Następna w kolejności jest stosunkowo młoda Łódź, a dalej Wrocław i Poznań. W Polsce istnieją dwie duże aglomeracje miejskie – śląska oraz Trójmiasto. W obrębie aglomeracji śląskiej mieszka więcej osób, niż w Warszawie i jej regionie podmiejskim. Na tej stronie omówimy wszystkie miasta i aglomeracje, o których wspomnieliśmy powyżej, wskazując ich charakterystyczne cechy, wyróżniające je spośród innych miejscowości.

Aglomeracja Śląska

Aglomeracja Śląska Choć miast Górnego Śląska nie warto szukać na liście największych polskich miast, to właśnie tutaj znajduje się największe skupisko ludzkie w całym kraju. Mowa oczywiście o Aglomeracji Śląskiej, która ubiega się o status metropolii. Choć nie stanowi ona jednego miasta, odległości pomiędzy nimi są podobne do tych, jak w niektórych miastach pomiędzy składającymi się na nie dzielnicami, choćby w Krakowie odległość do Nowej Huty. Łącznie Aglomeracja Śląska liczy sobie znacznie więcej mieszkańców, niż Warszawa wraz z regionem podmiejskim. Najważniejsze miasta Górnego Śląska to Katowice, Zabrze, Chorzów, Bytom oraz Gliwice. Ponadto również Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice oraz inne. Powodem, dla którego mieszka tu tyle osób, są oczywiście kopalnie, wokół których kręcił się dawniej cały przemysł w województwie. Obecnie, w obliczu rozwoju naszego kraju oraz utraty opłacalności wydobycia z fabryk, miasta aglomeracji śląskiej przechodzą transformację. Na Górnym Śląsku działa wiele ważnych klubów sportowych, takich jak Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, GKS Katowice czy Polonia Bytom.

Poznań i Wrocław

Poznań i Wrocław Poznań i Wrocław to mniejsze miasta niż Kraków czy Łódź, lecz również są bardzo ważne. Wrocław to największe miasto Dolnego Śląska, zaś Poznań – Wielkopolski, co sprawia, że są to najważniejsze centra ekonomiczne zachodniej części naszego kraju. W trakcie rozbiorów miasta te znajdowały się w zaborze pruskim. Do dziś mieszka w nich wiele osób pochodzenia niemieckiego. Wrocław znany był przez wiele lat pod nazwą Breslau, zaś Poznań – Posen. Ponieważ region zachodniej Polski jest dość bogaty, miasta te bardzo prężnie się rozwijają i są dość zadbane. Pod względem turystycznym ważniejszy jest Wrocław. Stare Miasto jest tutaj ładniejsze, choć Wrocław ucierpiał podczas II Wojny Światowej, ponadto eksponowana jest tutaj Panorama Racławicka, w mieście tym znajduje się również największy polski ogród zoologiczny. Najważniejszy klub sportowy Wrocławia to Śląsk, zaś Poznania – Lech. W herbie Poznania widnieją koziołki, dlatego miasto to nazywa się często miastem koziołków, a jego mieszkańców Pyrami, gdyż tak tutaj mówi się na ziemniaki.

Łódź i Trójmiasto

Łódź i Trójmiasto Sposród wszystkich opisywanych miast, Łódź jest miastem o najkrótszej historii. Dopiero w okresie rewolucji przemysłowej z małej wsi przemieniła się w miasteczko, które później rozwijało się jako największe polskie centrum włókiennictwa. Z tego względu trudno tutaj o jakiekolwiek stare miasto. Taki charakter mogą mieć co najwyżej centralne ulice miasta, z Piotrkowską na czele, których kamienice ozdobione są na wzór secesyjny. Łódź stanowiła bowiem na terenach polskich najważniejsze jeśli chodzi o architekturę centrum sztuki secesyjnej. Pełno tu zatem typowych dla secesji motywów ozdobnych, z kwiatami i różnymi dziwnymi kształtami. Łódź, podobnie jak Warszawa, leży w centralnej części Polski, co sprawia, że można do tego miasta dotrzeć w stosunkowo krótkim czasie zarówno znad morza, jak i z regionów górskich. W mieście tym funkcjonują dwa słynne kluby sportowe – Łódzki Klub Sportowy oraz Widzew, który zaczerpnął swoją nazwę od osiedla, na którym znajduje się jego stadion. Wbrew pozorom, nazwa tego miasta nie miała nic wspólnego z łodziami. Trójmiasto nie stanowi tak wielkiej aglomeracji miejskiej jak aglomeracja na Górnym Śląsku, jednak składające się na nią miasta – Gdańsk i Gdynia, oraz znajdujący się pomiędzy nimi mniejszy Sopot, razem stanowią duży organizm, dorównujący Poznaniowi czy Wrocławowi. Najstarszym spośród tych miast jest oczywiście Gdańsk, znany również pod nazwą Danzig, pod którą funkcjonował w czasach, gdy region Pomorza znajdował się pod władzą Zakonu Krzyżackiego, a także w czasie rozbiorów, gdy stanowił część Prus. Gdynia to z kolei młode miasto, które rozwinęło się wraz z gdyńską stocznią. Sopot to popularne uzdrowisko, z pięknymi plażami i słynnym molem. Gdańsk znany jest jako miasto wolności – tutaj Polacy walczyli o Westerplatte i w obronie Poczty Gdańskiej, tutaj również w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku strajkowali stoczniowcy. Najważniejsze kluby sportowe Trójmiasta to Arka Gdynia i Lechia Gdańsk. Gdańsk i Gdynia, a także inne okoliczne miejscowości, połączone są siecią kolejki podmiejskiej.