Wpisy z kategorii CzęstochowaKościół pw. Najświętszego Imienia Maryi

Kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi Kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych świątyń w tym mieście zbudowana w latach 1859 – 1862. Kościół powstał razem z klasztorem ss. Mariawitek. Kościół posiada tylko jedną nawę i nie ma wydzielonego prezbiterium. Wnętrze pokryte jest stropem kasetonowym z rozetami, natomiast ściany secesyjnymi malowidłami kwiatowymi. Całość utrzymana jest w stylu neogotyckim. Wewnątrz znajdziemy także obrazy słynnych artystów. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który namalował Rafał Hodziewicz. Znajdują się również prace Januarego Suchodolskiego i Piotra Le Brin’a. Organy znajdujące się w kościele pochodzą z 1935 roku. Znajdują się na drewnianym chórze. Natomiast pod chórem rozmieszczone są kropielnice w stylu barokowym. Wszystko sprawia, że wystrój kościoła jest niezwykle ciekawy. Bez wątpienia można go nazwać jednym z najładniejszych częstochowskich kościołów. Podczas zwiedzania Częstochowy nie można go pominąć. Archikatedra pw. św. Rodziny budowana była etapami od 1901 do 1927 roku. Jest jedną z największych neogotyckich świątyń w Polsce, ale także i w Europie. Budynek posiada trzy nawy z dwoma wieżami w elewacji frontowej oraz wieżyczką na sygnaturkę. Świątynia jest z cegły, z kamienia i piaskowca. Wnętrze kościoła wykończone jest skandynawskim granitem. Granit ten pochodzi z rozebranego pod Jasną Górą pomnika cara Aleksandra II. Natomiast okna i rozety zdobią witraże przedstawiające ważne w dziejach narodu polskiego wydarzenia oraz Sakramenty Święte. W latach 30-tych ubiegłego wieku we wszystkich ołtarzach powstały balustrady z płaskorzeźbami i maswerkami. W 1960 roku pod kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej powstały podziemne krypty z katakumbami, gdzie spoczywają częstochowscy biskupi. Natomiast za kamiennym surowym ołtarzem jest mozaika z podobizną Matki boskiej projektu Zofii Baudouin de Courtenay wykonana w Watykanie. Witraż znajdujący się w oknie podziemnej kaplicy przedstawia natomiast Marię idącą do Grobu. Warto wspomnieć, że podczas dwóch pierwszych pielgrzymek papież Jan Paweł II nawiedził Bazylikę św. Rodziny.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary Kościół ten zbudowany został w I połowie XVII wieku. O lokalizacji kościoła zdecydowało to, że podobno w 1430 roku obmyty został sprofanowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony wcześniej z Jasnej Góry. Początkowo przy źródełku postawiono tylko krzyż, a później postała kaplica św. Barbary, a następnie szpital, a dokładniej przytułek dla ubogich. Szpital w XVII wieku strawił pożar. Dopiero pod koniec XIX wieku kościół stał się samodzielną parafią, choć wcześniej zaczął już poopadać w ruinę, ponieważ nie miał opiekuna, który by dbał. W 1660 roku nad kaplicą wzniesiono oratorium zakonne połączone z klasztorem krytym gankiem. Niestety po kilku latach kościół został zniszczony. Jego odbudowa miała miejsce dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. W XVIII wieku spełniał on rolę domu pokutnego dla zakonników. Jednonawowy kościół został rozbudowany na kościół z nawami bocznymi. Gmach kościoła utrzymany jest w barokowym stylu z nielicznymi śladami stylu gotyckiego. Wieżę zwieńcza barokowy hełm. Za kościołem znajduje się kapliczka z cudownym źródełkiem.

Ratusz w Częstochowie i Stary Rynek

Ratusz w Częstochowie i Stary Rynek Ratusz zbudowany został w 1828 roku, kiedy to miał być siedzibą ówczesnej władzy nowego miasta. Stało się to dwa lata po formalnym już połączeniu Starej i Nowej Częstochowy. Jest oto dwupiętrowy budynek z okrągłą wieża po środku i dwoma bocznymi pawilonami. Z trzech stron otoczony był kiedyś dużym ogrodem. Ratusz jest rzadkim przykładem ulokowania siedziby władz wzdłuż poprzecznej osi centralnego placu miasta. Budynek został rozbudowany w 1908 roku. Kiedyś na parterze znajdowały się miejsca pracy dla urzędników, natomiast na piętrze mieszkanie dla prezydenta miasta. W lewym pawilonie znajdował się odwach wojskowy oraz mieszkania oficerskie, natomiast w prawym pawilonie było więzienie. Do dziś pozostało także pomieszczenie po odwachu od zachodniej strony. Od 1967 roku budynek pełni rolę siedziby Muzeum Częstochowskiego. Zaś jego obecny wygląd zawdzięczamy kompleksowemu remontowi, który rozpoczął się w 2004 roku, a zakończył 2 lata później. Budynek został też dostosowany do osób niepełnosprawnych, wyeksponowano zabytkowe klatki schodowe oraz piwnice, a na wieży powstał punkt widokowy. Budynek ma również nową elewację i oświetlenie, które pozostawia wrażenie. Stare miasto jest dzielnicą Częstochowy położoną we wschodniej części centrum. W czasie II wojny światowej w tej to dzielnicy znajdowało się getto. Tylko część dzielnicy jest jednak zabytkiem o historycznej wartości. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się Archikatedra św. Rodziny. Średniowieczna Częstochowa prawdopodobnie ograniczona była ul. Warszawską i Krakowską oraz Wartą i ulicami Spadek i przesmyk. Na obecnym placu Daszyńskiego znajdował się kiedyś cmentarz, a do miasta prowadziły cztery bramy. Rynek miał pierwotnie wymiar 190 x 65 metrów. Do wybuchu II wojny światowej rynek oddzielony był od ul. Warszawskiej zabudowaniami między którymi była ul. Gęsia. Podczas likwidacji getta Niemcy spalili zachodnią część Starego rynku oraz domy przy ul. Senatorskiej. W dokumentach pochodzących z XVI wieku zapisane jest również, że Stary Rynek posiadał ratusz. Obecne zabudowania tej dzielnicy pochodzą z XVIII i XIX wieku. Chodząc po Starym Rynku warto zwrócić uwagę na dom przy ul. Mirowskiej 4. jest to parterowy rynek z łamanym dachem. Kiedyś była tu barokowa karczma ze sklepionymi piwnicami, którą wybudowano na początku XVII wieku, a później kilka razy była

Jasna Góra

Jasna Góra Obecny zespół klasztorny powstawał przez ponad pięć wieków. W murach fortecznych zgromadzone są ważne dla kraju budowle i pamiątki, które są świadectwem epok i kultury narodowej. Gotycka Kaplica Matki Bożej, to najsławniejsze miejsce na Jasnej Górze. To właśnie tutaj znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, cel wszystkich pielgrzymek z całego świata. Sala Rycerska to znowu reprezentacyjna sala Klasztoru wypełniona jest XVII-wiecznymi obrazami, które przedstawiają ważne wydarzenia z życia zakonu. Wieża jasnogórska jest natomiast jedną z najwyższych w kraju. Jej wysokość sięga 106 m i 30 cm, a na szczyt prowadzi 519 schodów. Taras widokowy to doskonałe miejsce do obserwacji panoramy miasta. Na drugiej kondygnacji wieży znajduje się zegar kurantowy, który na 36 dzwonkach wygrywa Maryjne pieśni. Wspomnieć też trzeba o murach obronnych na zakończeniu których znajdują się bastiony fortyfikacji twierdzy jasnogórskiej: św. Barbary, św. Rocha, św. Trójcy i św. Jakuba. Natomiast w muzeum 600-lecia, w Skarbcu Jasnogórskim i Arsenale znajdują się dziedzictwo narodowe i zbiory OO. Paulinów.