Wpisy z kategorii CiechanówWieża ciśnień w Ciechanowie

Wieża ciśnień w Ciechanowie Jednym z najbardziej charakterystycznych ozdób a jednocześnie symbolem miasta Ciechanów jest wieża ciśnień. Zaprojektowana została w 1972 roku przez warszawskiego architekta Jerzego Michała Bogusławskiego. Obiekt ten znajduje się na najwyższym punkcie miasta tj. 143m n.p.m. Cała konstrukcja mierzy 32 metry i ustawiona jest na 64 rurach po 32 w każdym kierunku. Budynek tez zwraca na siebie szczególną uwagę już samym kształtem czyli hiperboloidy jednopowłokowej, niektórym przypominając statek kosmiczny. Wiadome jest, że wieża ta była budowana z myślą o służeniu jako zbiornik wyrównawczy. Nikt z mieszkańców ani nawet żadne przewodniki nie podają okresu przez jaki ta wieża była w użytku, jedno co jest pewne i sprawdzone to fakt, iż nigdy nie była w 100% napełniona wodą. Mieszkańcy Ciechanowa powinni i na pewno są dumni z tak okazałego obiektu co niewątpliwie wzbudza również zainteresowanie wielu turystów. Jedynym mankamentem tej wieży jest fakt, iż od lat 80-tych stoi opuszczona i do tej pory nie jest użytkowana.

Dolina Rzeki Łydyni

Dolina Rzeki Łydyni Jedną z najciekawszych atrakcji a zarazem największą chlubą dla mieszkańców Ciechanowa jest jedyny w swoim rodzaju zespół przyrodniczo – krajobrazowy Dolina Rzeki Łydyni. Nie Było by w tym nic szczególnego i godnego uwagi, gdyby nie fakt, że obszar ten zlokalizowany jest w samym centrum Ciechanowa. Liczy on 57,31ha i jest pod prawną ochroną. Nie wiele jest miast w Polsce, które mogą pochwalić się tak pięknym krajobrazem. Dolina dzieli miasto na dwie części, rosną tu brzozy, topole i olchy. Miejsce bogate w oczka wodne , zarośla czy torfowiska stały się bazą dla dzikiego ptactwa głównie wodnego. Nie jeden ornitolog byłby pod wrażeniem tego pięknego miejsca, ponieważ zamieszkuje tu ponad 62 gatunki ptaków od błotniaków stawowych, myszołowów, derkaczy po bażanty oraz wodne ssaki tj. bobry czy wydry. Zwierzęta ta stanowią nie lada atrakcję dla turystów, ponieważ większość z nich zamieszkuje raczej daleko od miejskiego zgiełku czy ludzi. Świadczy to jak wspaniałym i uroczym miejscem jest Dolina Rzeki Łydygi.

Miasto Ciechanów

Miasto Ciechanów Miasto Ciechanów jest 47 tysięcznym miastem powiatowym , położonym nad rzeką Łydynia. Jak głoszą wszelkie podania i mity założycielem tego uroczego miejsca był Ciechan, pogański książę lub włodan. Pierwsza wzmianka o Ciechanowie pochodzi już z 1065 roku z dokumentu wydanego przez samego Bolesława Śmiałego. Miasto to nazywane stolicą północnego Mazowsza położone jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych łączących zarówno wschód z zachodem jak i północ z południem. Dzięki uroczemu i zielonemu klimatowi Ciechanów określany jest mianem „Zielonych Płuc Polski”. Ze względu na dogodne położenie geograficzne w mieście tym realizowanych jest dużo inwestycji proekologicznych dzięki czemu mieszkańcy mogą być dumni z czystego środowiska. Warunki geograficzne sprzyjają także rozwojowi przemysłu spożywczo – rolniczemu a także maszynowego. Ciekawostką jest również fakt, że Ciechanów należy do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polski, a przez centrum tej miejscowości rozciąga się zespół przyrodniczo- krajobrazowy czyli Dolina Rzeki Łydyni. Do rzeszy miast o malowniczym i urokliwym klimacie jest z pewnością Ciechanów. Ze względu na swoją burzliwą historię ziemia ciechanowska bogata jest w wiele obiektów zabytkowych, które stanowią nie małą atrakcję dla licznie przybywających tu turystów zarówno tych starszych jaki młodszych. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że większa liczba obiektów zgromadzonych w Ciechanowie wpisana jest do rejestru zabytków, co jest dla wielu mieszkańców tego miasta dużym wyróżnieniem. Miejscowość ta uznawana i nazywana jest przez wielu jako zespół architektoniczny ze względu na dużą liczbę obiektów i zabytków. Jednym, jak nie najważniejszym z nich jest Zamek Książąt Mazowieckich o gotyckiej budowie obronnej z XIVw , to tu mieszkańcy spotykają się podczas licznych imprez plenerowych. Kolejnym obiektem godnym zobaczenia jest Muzeum Szlachty Mazowieckiej, posiadającym w swoich zbiorach szereg portretów szlacheckich . Do listy zabytków najczęściej odwiedzanych przez tłumy turystów zaliczyć należy również kościół Farny z XIVw, bramę – dzwonnicę w stylu neogotyckim oraz siedzibę władz miasta Ciechanowa czyli Ratusz miejski.

Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Ciechanowa jest świetnie zachowany zamek gotycki z II połowy XIV wieku zbudowany na rozkaz księcia mazowieckiego Siemowita III. Budynek oparty na planie prostokąta posiada w narożnikach dwa okrągłe baszty (wschodni nazwano basztem więziennym, zaś zachodni arsenałem). Istotną ciekawostką jest fakt, że budynek stoi na bardzo niepewnym błotnistym, podłożu, co wymagało od jego budowniczych zastosowania dodatkowych wzmocnień w postaci zatopionych ton żwiru, pni dębu oraz pokruszonych cegieł. Początkowo budowla ta miała charakter jedynie obronny. Z czasem zaczęła jednak pełnić również funkcję rezydencyjną. Okres świetności tej budowli przypada na czasy, gdy rezydentowała w nim królowa Bona. Obecnie dziedziniec zamku pełni rolę placu, na którym odbywają się większe imprezy rozrywkowe w mieście. W przeciągu tych wszystkich lat zamek był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. Obecnie trwają dyskusję na temat zaproponowanych projektów prac renowacyjnych, którym to sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy.