Wpisy z Luty 2013Jaworki i Wąwóz Homole

Jaworki i Wąwóz Homole Gdy sprzyja pogoda i mamy ochotę na spacer, to najlepiej wybrać się do przepięknego Wąwozu Homole położonego w sąsiednich Jaworkach. Jest to najpiękniejszy wąwóz skalny Pienin. Wąwóz od początku trasy pnie się ku górze w stronę Wysokich Skałek. Przez cały czas biegnie wzdłuż potoku Kamionka, który malowniczymi kaskadami płynie wśród wielkich i mniejszych głazów. Spacer wąwozem wśród wysokich i stromych skał, pośród bujnej roślinności pozostaje w pamięci na długie lata. Sam wąwóz nie jest długi. Na jego zwiedzanie możemy przeznaczyć około 40 minut. Dno wąwozu jest wąskie, a ścieżki kilka razy przecina Kamionka, która po dużych opadach deszczu może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Ściany wąwozu zbudowane są z kolorowych wapieni, przeplatane czerwienią piargów. Wąwóz kończy się Dubantowską dolinką, gdzie jest sporo miejsc do wypoczynku. Dalej wąwóz rozdziela się na Koniowiec i Dolinę. Z polanki końcowej przy ładnej pogodzie można dostrzec grzbiet góry Wysokiej. Powrót z wąwozu tą samą trasą nie jest zalecany przez przewodników, dlatego też warto z polany wybrać się na szczyt Bukowin lub zejść do Jaworek, a najlepszym rozwiązaniem jest wejście na Wysoką.

Warszawa i Kraków

Warszawa i Kraków Warszawa to największe miasto w Polsce. Nic dziwnego – to właśnie to miasto jest stolicą naszego kraju i choć podczas II Wojny Światowej zostało niemal całkowicie zniszczone, po wojnie odbudowano je w „czynie społecznym”, często kosztem rozwoju innych miejscowości. W Warszawie znajdują się siedziby władz państwowych, a także główne siedziby ministerstw i najważniejszych urzędów. Z tego względu, oraz z powodu wielkości tego miasta, w Warszawie ulokowane są główne siedziby banków oraz wszystkich większych firm zagranicznych, co sprawia, że również ogromna liczba firm usługowych z pozostałych regionów bardzo dba o to, aby pokazać się w Warszawie. Z tego względu Warszawa posiada obecnie największą liczbę miejsc pracy, co przyciąga do tego miasta ludzi z innych miast. Z tego również względu mieszkańcy tego miasta nie cieszą się dużą estymą wśród Polaków z innych regionów, uznając je bardziej za konglomerat przyjezdnych, niż pełnoprawną społeczność. W Warszawie funkcjonują dwa duże kluby sportowe – Polonia oraz Legia. Kraków to dawna stolica Polski i miasto, które generuje największy ruch turystyczny. To właśnie do Krakowa najczęściej przyjeżdżają turyści z innych krajów, aby podziwiać tutejsze zabytki, odwiedzić Kopalnię Soli w Wieliczce czy obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, a także aby wieczorami i nocami bawić się na Rynku Głównym czy na Kazimierzu. Kraków to miasto nie tylko wielu zabytków świeckich, spośród których najważniejszy jest Zamek Wawelski, ale również zabytków sakralnych – pamiętające dawne czasy kościoły i klasztory stoją tu niemal jeden na drugim. Najważniejsze są oczywiście Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Katedra na Wawelu, gdzie znajdują się groby królów polskich, oraz kościól na Skałce, z grobami innych słynnych Polaków. Kraków to ponadto miasto studentów – tutaj znajduje się między innymi najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński (pierwotnie Akademia Krakowska) oraz największy kampus w kraju – Miasteczko Studenckie. Krakowskie kluby sportowe to przede wszystkim Cracovia i Wisła.

Miasto Ciechanów

Miasto Ciechanów Miasto Ciechanów jest 47 tysięcznym miastem powiatowym , położonym nad rzeką Łydynia. Jak głoszą wszelkie podania i mity założycielem tego uroczego miejsca był Ciechan, pogański książę lub włodan. Pierwsza wzmianka o Ciechanowie pochodzi już z 1065 roku z dokumentu wydanego przez samego Bolesława Śmiałego. Miasto to nazywane stolicą północnego Mazowsza położone jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych łączących zarówno wschód z zachodem jak i północ z południem. Dzięki uroczemu i zielonemu klimatowi Ciechanów określany jest mianem „Zielonych Płuc Polski”. Ze względu na dogodne położenie geograficzne w mieście tym realizowanych jest dużo inwestycji proekologicznych dzięki czemu mieszkańcy mogą być dumni z czystego środowiska. Warunki geograficzne sprzyjają także rozwojowi przemysłu spożywczo – rolniczemu a także maszynowego. Ciekawostką jest również fakt, że Ciechanów należy do Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polski, a przez centrum tej miejscowości rozciąga się zespół przyrodniczo- krajobrazowy czyli Dolina Rzeki Łydyni. Do rzeszy miast o malowniczym i urokliwym klimacie jest z pewnością Ciechanów. Ze względu na swoją burzliwą historię ziemia ciechanowska bogata jest w wiele obiektów zabytkowych, które stanowią nie małą atrakcję dla licznie przybywających tu turystów zarówno tych starszych jaki młodszych. Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że większa liczba obiektów zgromadzonych w Ciechanowie wpisana jest do rejestru zabytków, co jest dla wielu mieszkańców tego miasta dużym wyróżnieniem. Miejscowość ta uznawana i nazywana jest przez wielu jako zespół architektoniczny ze względu na dużą liczbę obiektów i zabytków. Jednym, jak nie najważniejszym z nich jest Zamek Książąt Mazowieckich o gotyckiej budowie obronnej z XIVw , to tu mieszkańcy spotykają się podczas licznych imprez plenerowych. Kolejnym obiektem godnym zobaczenia jest Muzeum Szlachty Mazowieckiej, posiadającym w swoich zbiorach szereg portretów szlacheckich . Do listy zabytków najczęściej odwiedzanych przez tłumy turystów zaliczyć należy również kościół Farny z XIVw, bramę – dzwonnicę w stylu neogotyckim oraz siedzibę władz miasta Ciechanowa czyli Ratusz miejski.

Zamek w Ciechanowie

Zamek w Ciechanowie Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną Ciechanowa jest świetnie zachowany zamek gotycki z II połowy XIV wieku zbudowany na rozkaz księcia mazowieckiego Siemowita III. Budynek oparty na planie prostokąta posiada w narożnikach dwa okrągłe baszty (wschodni nazwano basztem więziennym, zaś zachodni arsenałem). Istotną ciekawostką jest fakt, że budynek stoi na bardzo niepewnym błotnistym, podłożu, co wymagało od jego budowniczych zastosowania dodatkowych wzmocnień w postaci zatopionych ton żwiru, pni dębu oraz pokruszonych cegieł. Początkowo budowla ta miała charakter jedynie obronny. Z czasem zaczęła jednak pełnić również funkcję rezydencyjną. Okres świetności tej budowli przypada na czasy, gdy rezydentowała w nim królowa Bona. Obecnie dziedziniec zamku pełni rolę placu, na którym odbywają się większe imprezy rozrywkowe w mieście. W przeciągu tych wszystkich lat zamek był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. Obecnie trwają dyskusję na temat zaproponowanych projektów prac renowacyjnych, którym to sprzeciwiają się okoliczni mieszkańcy.