Wpisy z Grudzień 2012Ciechanów turystycznie

Ciechanów turystycznie Ciechanów to miasto z bardzo bogatą historią i wspaniałymi zabytkami. Obowiązkowymi punktami wycieczki po Ciechanowie są Zamek Książąt Mazowieckich pochodzących z XIV wieku oraz Browar Ciechan z 1864 roku. Założycielem tego Browaru był warszawski piwowar, Karol Machlejda. Jego rodzina była szkockimi imigrantami. W latach trzydziestych XX wieku Browar Ciechan był jednym z większych tego typu wśród istniejących na terenie działania Warszawskiej Izby Przemysłowo – Handlowej. Browar Ciechan, choć w swojej historii miał krótkie przerwy, działa do dziś i wciąż się rozwija oraz poszerza swój asortyment o wciąż nowe gatunki piwa. W piwnicy Browaru stworzony został Pub Ciechan, w którym można spróbować wszystkich gatunków piwa, jakie produkuje Browar, a także zjeść wyśmienity obiad w sali z kominkiem. Ciechanów to także miasto, w którym znajduje się wspaniałe Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Można tam obejrzeć wystawy lokalnych artystów oraz wybrać się na spotkania z twórcami. Ciechanów to wspaniałe miasto z bardzo bogatą historią i tradycją. Pobyt w nim nie powinien być krótszy niż co najmniej dwa dni. Choć dwa dni chyba nie wystarczą, by wszystko zwiedzić i obejrzeć. Najlepiej jest odwiedzić Ciechanów latem. Wtedy w Zamku Książąt Mazowieckich odbywają się turnieje rycerskie, na które bractwa rycerskie zjeżdżają się z całego kraju. Na Zamku odbywają się koncerty i spektakle, które zwłaszcza wieczorem, wyglądają bardzo widowiskowo. W Ciechanowie nie wolno zapomnieć o zwiedzeniu Browaru Ciechan, który już od kilku wieków produkuje piwo i ciągle poszerza swój asortyment. W Ciechanowie warto taże zwiedzić Muzeum Szlachty Mazowieckiej oraz Centrum Kultury i Sztuki, które znajduje się bardzo niedaleko Muzeum. W Centrum Kultury i Sztuki znajduje się kino, Kawiarnia Artystyczna oraz Galeria C. W Galerii C zobaczyć można rozmaite wystawy obrazów, rzeźb a także innych dzieł sztuki. W Kawiarni Artystycznej bardzo często odbywają się imprezy i wspaniałe koncerty.

Historia Ciechanowa

Historia Ciechanowa Najprawdopodobniej jeszcze w X wieku Ciechanów razem z Mazowszem wchodził w skład monarchii piastowskiej. Wielu historyków twierdzi, że w miejscu, gdzie w Ciechanowie stoi teraz kościół farny, jeszcze w średniowieczu mieścił się gród warowny. Gród ten zaopatrzony był w zbrojną obsadę, której liczebność szacuje się na trzy tysiące zbrojnych. Prawdopodobnie to właśnie pod Ciechanowem miało miejsce stłumienie „buntu Miecława”, który miał związek z reakcją pogańską. Pierwszą wzmiankę o osadzie datuje się na XI wiek, dokładnie na 1065 rok. Pochodzi ona z dokumentu mogileńskiego, który został wydany przez Bolesława Szczodrego. W dokumencie tym zawarte są informacje o nadaniu ziem Kościołowi. W XII wieku gród przeżywał wielokrotnie ataki ze strony Pomorzan, Prusów, Jaćwingów, Litwinów a także najazdy zakonu krzyżackiego. Ciechanów był jednym z ważniejszych ośrodków obronnych na terenie północnego Mazowsza. Dowodem tego jest bardzo duże skupienie wokół Ciechanowa rozmaitych skarbów datowanych na wczesne średniowiecze. Skupisko skarbów wokół Ciechanowa liczy obecnie łącznie aż szesnaście znalezisk. W XIII wieku Ciechanów został siedzibą kasztelanii. Pierwszym kasztelanem z listy kasztelanów z 1254 roku był Rethiborius Castellanus de Techanow co oznacza, że nazywał się on Racibor i był Kasztelanem z Ciechanowa. Miejscowi ciechanowscy oraz rozmaita prasa rozpowszechnia pogląd, że w 1266 roku książę czerski Konrad II nadał prawa miejskie Ciechanowowi. Informacja ta jest jednakże odrzucana zarówno przez historyków, jak i przez Polską Akademię Nauk, dlatego za datę lokacji uznaje się rok 1400. Mazowieccy książęta posługiwali się w tytulaturze tytułem: dominus et heres lub dominus et princeps Czechanoviensis. Oznacza to pana i władcę Ciechanowa a pierwszym Piastem, który nosił ten tytuł był Janusz I, który był synem Siemowita III. W okresie od XIV do XVI w. miasto przeżywało bardzo pomyślny okres. Zwiększyła się wtedy liczba mieszkańców, osiągając pułap pięciu tysięcy mieszkańców. Kupcy z Ciechanowa handlowali z wieloma dalekimi mieszkańcami a w samym mieście odbywały się ogromne targi a także zjazdy rycerstwa.

Aglomeracja Śląska

Aglomeracja Śląska Choć miast Górnego Śląska nie warto szukać na liście największych polskich miast, to właśnie tutaj znajduje się największe skupisko ludzkie w całym kraju. Mowa oczywiście o Aglomeracji Śląskiej, która ubiega się o status metropolii. Choć nie stanowi ona jednego miasta, odległości pomiędzy nimi są podobne do tych, jak w niektórych miastach pomiędzy składającymi się na nie dzielnicami, choćby w Krakowie odległość do Nowej Huty. Łącznie Aglomeracja Śląska liczy sobie znacznie więcej mieszkańców, niż Warszawa wraz z regionem podmiejskim. Najważniejsze miasta Górnego Śląska to Katowice, Zabrze, Chorzów, Bytom oraz Gliwice. Ponadto również Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Mysłowice oraz inne. Powodem, dla którego mieszka tu tyle osób, są oczywiście kopalnie, wokół których kręcił się dawniej cały przemysł w województwie. Obecnie, w obliczu rozwoju naszego kraju oraz utraty opłacalności wydobycia z fabryk, miasta aglomeracji śląskiej przechodzą transformację. Na Górnym Śląsku działa wiele ważnych klubów sportowych, takich jak Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, GKS Katowice czy Polonia Bytom.

Browar Ciechan

Browar Ciechan Jednym z miejsc kojarzonym z Ciechanowem są z całą pewnością tamtejsze browary. Spółka ta powstała w 1876 roku za sprawą Karola Machlejda. Pierwsze próby produkcji piwa podjęto już w roku 1864 roku jednak ówcześni właściciele nie poradzili sobie z nową technologią. Warto nadmienić, że początki tego miejsca sięgają XIII wieku, gdy to w pobliskiej miejscowości Rudne (która z czasem została wchłonięta właśnie przez Ciechanów) postawiono młyn i cegielnie a tuż obok stanął budynek browaru. W latach 30 ubiegłego wieku browar ten był najprężniej rozwijającym się przedsiębiorstwem na terenie warszawskim. Dziś słynie przede wszystkim z produkcji piwa jasnego, pełnego o ekstrakcie 12, 1 %. Obecnie w jego piwnicach znajduję się słynny pub Ciechan, w którym skosztować można wszystkie produkowane w tym miejscu gatunki piwa. Miejsce to cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród młodzieży jak i prawdziwych koneserów. Klimat browaru utrzymany w starej stylistyce jestem jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów.