Wpisy z Listopad 2012Jasnogórskie parki

Jasnogórskie parki Park 3 Maja rozpościera się na wschodnim zboczu Jasnej Góry. Powstał tuż przed II wojną światową, tj. w 1938 roku. W parku można pograć w tenisa na rozmieszczonych tam kortach. Natomiast obok tamtejszego pomnika Stanisława Moniuszki zbierają się szachiści. Ale park to przede wszystkim drzewa, których tam znajdziemy ok. 1581 sztuk licząc łącznie z krzewami. Doliczyć się można a 83 gatunków i odmian poszczególnych roślin. Są nawet rośliny pochodzące z Azji i Ameryki Południowej. Kolejny park ks. Stanisława Staszica na zachodnim stoku Jasnej Góry był kiedyś miejscem organizacji Krajowej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa. Z tego okresu, tj. z 1909 roku pochodzi jedyna w Polsce zagroda włościańska, drewniana altana, Obserwatorium Astronomiczne oraz Secesyjny Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego. Park wzbogacają dwa baseny połączone wspaniała fontanną. Wśród rozmaitej zieleni spotkamy rzadkie gatunki drzew i krzewów, m.in. sosnę czarną, jesiona pensylwańskiego, daglezję zieloną czy sosnę czarną.

Z kart historii Szczawnicy

Z kart historii Szczawnicy Nazwa Szczawnica pochodzi od kwaśnych wód zw. szczawami. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1413 roku. Do XVIII wieku Szczawnica była częścią Starostwa Czorsztyńskiego. Jako miejscowość uzdrowiskowa znana jest od przeszło 200 lat. Szybki rozwój miejscowości nastąpił w II połowie XIX wieku, gdy właścicielem uzdrowiska został Józef Szalay. Był on właścicielem i pomysłodawcą uzdrowiska. Zbudował pierwsze łazienki i pierwsze budynki zdrojowe oraz pensjonaty. Dał oprawę architektoniczną źródłom: Magdaleny, Walerii, Jana, Szymona, Heleny i Anieli. Unowocześnił również tamtejszy Park Zdrojowy i wybudował kaplicę zdrojową. Dzięki niemu do Szczawnicy przyjeżdżali znani ludzie, chociażby Józef Dietel. Tuż przed śmiercią Szalay zapisał Zakład Zdrojowy Akademii Umiejętności w Krakowie. Akademia w 1880 roku rozpoczęła budowę Dworku Gościnnego i dokończyła budowę drogi przez Pieniny do Czerwonego Klasztoru. W 1909 roku uzdrowisko kupił Adam Stadnicki. Wyremontował on domy zdrojowe, zrobił ujęcia nowych źródeł i poszerzył Park Górny. Pierwsze w Polsce inhalatorium wyposażone w komory pneumatyczne powstało jeszcze przed II wojną światową, tj. w 1933 – 1936 roku. Tuż po wojnie uzdrowisko stało się własnością Skarbu Państwa. Wybudowano nowe sanatoria branżowe i nowy Zakład Przyrodoleczniczy. Prawa miejskie Szczawnica uzyskała w 1962 roku. Szczawnica położona jest w niesamowicie malowniczej Dolinie Grajcarka pomiędzy Pasem Radziejowej, a Małymi Pieninami na wysokości od 430 do 560 m.n.p.m. Miejscowość ta jednocześnie leży w strefie przygranicznej ze Słowacją. Odpowiednim warunkom geologicznym Szczawnica zawdzięcza swoje wody mineralne. Około 2/3 miasta stanowią lasy, co ma bardzo dobry wpływ na tamtejszy mikroklimat. Dzięki lasom w uzdrowisku nie występują silne wiatry, a powietrze jest bardzo czyste. Dodatkowo warunki polepsza mała ilość opadów i duże nasłonecznienie tego terenu. Szczawnica jest dzięki temu idealnym miejscem do poprawienia zdrowia. Zielone tereny Szczawnicy są pod ochroną ze względu na bogate walory przyrodnicze. Na tym terenie znajduje się Pieniński Park Narodowy, PIENAP na Słowacji oraz Popradzki Park Krajobrazowy. Szczawnica rozwinęła się głównie dzięki źródłom mineralnym. Specyficzny mikroklimat, uzdrawiające wody, piękne otoczenie sprawiają, że ludzie bardzo chętnie do Szczawnicy przyjeżdżają i często kilkakrotnie jeszcze wracają.

Łódź i Trójmiasto

Łódź i Trójmiasto Sposród wszystkich opisywanych miast, Łódź jest miastem o najkrótszej historii. Dopiero w okresie rewolucji przemysłowej z małej wsi przemieniła się w miasteczko, które później rozwijało się jako największe polskie centrum włókiennictwa. Z tego względu trudno tutaj o jakiekolwiek stare miasto. Taki charakter mogą mieć co najwyżej centralne ulice miasta, z Piotrkowską na czele, których kamienice ozdobione są na wzór secesyjny. Łódź stanowiła bowiem na terenach polskich najważniejsze jeśli chodzi o architekturę centrum sztuki secesyjnej. Pełno tu zatem typowych dla secesji motywów ozdobnych, z kwiatami i różnymi dziwnymi kształtami. Łódź, podobnie jak Warszawa, leży w centralnej części Polski, co sprawia, że można do tego miasta dotrzeć w stosunkowo krótkim czasie zarówno znad morza, jak i z regionów górskich. W mieście tym funkcjonują dwa słynne kluby sportowe – Łódzki Klub Sportowy oraz Widzew, który zaczerpnął swoją nazwę od osiedla, na którym znajduje się jego stadion. Wbrew pozorom, nazwa tego miasta nie miała nic wspólnego z łodziami. Trójmiasto nie stanowi tak wielkiej aglomeracji miejskiej jak aglomeracja na Górnym Śląsku, jednak składające się na nią miasta – Gdańsk i Gdynia, oraz znajdujący się pomiędzy nimi mniejszy Sopot, razem stanowią duży organizm, dorównujący Poznaniowi czy Wrocławowi. Najstarszym spośród tych miast jest oczywiście Gdańsk, znany również pod nazwą Danzig, pod którą funkcjonował w czasach, gdy region Pomorza znajdował się pod władzą Zakonu Krzyżackiego, a także w czasie rozbiorów, gdy stanowił część Prus. Gdynia to z kolei młode miasto, które rozwinęło się wraz z gdyńską stocznią. Sopot to popularne uzdrowisko, z pięknymi plażami i słynnym molem. Gdańsk znany jest jako miasto wolności – tutaj Polacy walczyli o Westerplatte i w obronie Poczty Gdańskiej, tutaj również w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku strajkowali stoczniowcy. Najważniejsze kluby sportowe Trójmiasta to Arka Gdynia i Lechia Gdańsk. Gdańsk i Gdynia, a także inne okoliczne miejscowości, połączone są siecią kolejki podmiejskiej.